Agro Nord 2019
Kom og mød os på Agro Nord, Messecenter Vesthimmerland i Års, onsdag den 6. marts 2019 fra kl. 09.30 - 22.00.
Vi har mange spændende nye produkter med. Lige fra sæd til en ny generation af mikromineraler.
Derudover har vi også en del af vores velkendte sortiment af problemløsere og mælkevogne med.
Vi håber på at se dig på vores stand lige til venstre for indgangen.
IntelliBond, en ny generation af mikromineraler med succes
Bedre udnyttelse af NDF, højere mælkeydelse og bedre immunforsvar, er nogle af de fordele som internationale forsøg har vist, at IntelliBond zink og kobber giver.
Nu viser praksis, at det er samme oplevelse, man har i de besætninger, der har fået tilsat IntelliBond mikromineraler i mineralerne fra Mosegården.
IntelliBond Zn og Cu er beskyttet mod omsætning i vommen via en stærk binding, der gør, at mikromineralerne passerer vommen uden at blive påvirket. Men når de kommer til det lave ph i vommen, fjernes bindingen og mineralerne kan optages som de skal - i tarmen. Derved hæmmer Zn og Cu ikke mikroorganismerne i vommen, ligesom der heller ikke dannes antagonister, der er ufordøjelige forbindelser, der binder Cu, Zn og andre mineraler, så de ikke kan udnyttes, men går gennem koen med tab til følge.
IntelliBond må anvendes i økologiske besætninger.
Se mere om IntelliBond mineraler her.
Ønsker du at tale med os om IntelliBond mikromineraler, eller ønsker du at få tilsat IntelliBond til din mineralblanding, så kontakt:
Erling Mikkelsen, tlf. 2217 2040
Lars Frøkjær, tlf. 96 900 366
Per Stensson (Sverige), tlf. +46 705 220 039
MG mælkevogne og special mælkevogne
MG special mælkevogne kan opbygges som selvkørende vogne, med eller uden varme.
Kan leveres i forskellige størrelser og med udstyr efter behov og ønsker.
Mød os og se nogle af vores vogne på Agro Nord den 6. marts eller lad dig inspirere af de viste varianter her på hjemmesiden.
Kontakt Lars Bjerre, tlf. 2014 1241
Afprøvning af Tonisity PX
Første afprøvning af Tonisity PX er startet i Slesvig-Holsten.
Mosegården A/S har netop startet et forsøg med PX, som følger grisene fra fødsel til slagtning hos en af vore kunder i Nordtyskland.
Flere gange undervejs bliver både forsøgs- og kontrolgrisene vejet enkeltvis. Derudover bliver bl.a. dødelighed, foderforbrug, tilvækst og behandlingsfrekvens registreret.
Yderligere information: tlf. 9786 1966 eller Jesper Jensen direkte på tlf. 2089 9302
Zinkfri fodring af smågrise
I forbindelse med NutriFair 2019 lancerede vi, i samarbejde med Trouw, et nyt 50% koncentrat.
MasterWean Classic Vital er blevet afprøvet sammen med 3 andre forslag til Zinkfri fodring.
SEGES, som stod bag forsøget, fandt Vital bedst af disse 4 produkter.
Konceptet afprøver vi i øjeblikket hos egne kunder.
Yderligere information: tlf. 9786 1966 eller kontakt Morten Bredkjær direkte på tlf. 2185 1966
Levering af sæd
I skrivende stund er vores første sending af sæd på vej til vores lager. Vi glæder os til snart at kunne levere sæd til de første kunder.
Tyrene, vi i første omgang har bestilt sæd hjem efter, er døtreafprøvede samt en enkelt genomisk testet.
Tyrene er alle kendetegnet ved højt eksteriør, ligesom vi har vægtet produktion.
Vi arrangerer også vareture med levering af sæd.
Kontakt Ann Louise Christensen, tlf. 3080 3966, for at høre mere eller for at aftale besætningsbesøg.
På hjemmesiden, under MG Genetics, kan du finde mere info om vores tyreudvalg.